Kad pričamo o mentalnom zdravlju očeva, što je onda to što doprinosi i čini očeve psihološki otpornima u svim onim izazovnim situacijama koje roditeljstvo donosi sa sobom?
Je li to samo logistika u obliku prijevoza majke i djeteta, pridržavanja pelene, bočice, odlaska u kupovinu i slično (biti tzv. „desna ruka“ majkama) ili izmjena s majkom u tim logističkim zadacima i aktivna briga i interakcija s djetetom?
Probat ćemo navesti i sažeti odgovor na to pitanje kroz 7 točaka ili savjeta kao bi bilo preglednije i jasnije.
Kako bi se očevi osjećali dobro u svojoj roditeljskoj ulozi i bili zadovoljni važno je:
- Biti svjestan važnosti svoje uloge u životu djeteta – istraživanja konstantno iznova pokazuju kako djeca čiji je otac, uz majku, aktivno uključen u brigu oko djeteta i djetetov partner u igri i u odrastanju, ostvaruju bolji akademski uspjeh, pokazuju bolju emocionalnu samoregulaciju i psihološki su otpornija, tj. bolje se nose sa svakodnevnim životnim stresovima.
- Osvijestiti i poštivati vlastite granice – pod tim mislimo na to da je važno naučiti primijetiti jesu li nam sve fiziološke potrebe zadovoljene, ako nisu, učiniti nešto po tom pitanju i ući samosvjesno u interakciju s djetetom kako bi u toj interakciji bili sto posto prisutni i dostupni svom djetetu.
- Otvoreno i jasno komunicirati s partnericom o svojim granicama – stvarati aktivno obiteljsku atmosferu u kojoj je dobrodošlo reći umoran/umorna sam, ne mogu sada, možeš li ti preuzeti?
- Planiranje malih zadovoljstava i ugodnih trenutaka u dnevni raspored – kako dijete raste tako je lakše uočavati pukotine u vremenu koje možemo iskoristiti za nagraditi sebe nekom ugodnom aktivnošću ili malim zadovoljstvom svaki dan (ovisno o mogućnostima, nasamo ili zajedno s partnericom) i shvatiti to ozbiljno kao i odlazak na liječnički pregled i vožnju auta na servis. Bez planiranja, jako su male šanse ili skoro nikakve da u tih iznenadnih 15 minuta ili pola sata dužeg spavanja djeteta, pripremimo sebi neki topli napitak, prošećemo, napravimo krug biciklom, odemo s prijateljem na piće i slično.
- Osigurati si dovoljno sna – kao što često preporučaju majkama „spavaj i ti kad ti spava dijete, trebat će ti dovoljno sna“, potrebu za snom imaju jednaku i očevi. Dogovorite se s partnericom kad je praktično da odspavate po povratku s posla doma ako ste imali lošu prošlu noć. Partnerice najčešće jedva dočekaju da se vratite doma s posla i preuzmete brigu oko djeteta ili vam žele ispričati kako je njima prošao dan s djetetom ili djecom dok ste vi bili na poslu, no ako jasno komunicirate da ste umorni i da bi vam po povratku doma značilo da se možete povući u sobu i odspavati pola sata, velika je vjerojatnost da će se to i dogoditi.
- Paziti na zdravu prehranu – kako osnovne potrebe malog djeteta njegovim dolaskom u naš život dođu u prvi plan, zaboravimo paziti na svoje osnovne potrebe pa kad naglo osjetimo glad posežemo za onim što nam je usput. Uz dogovor i podjelu u roditeljskim ulogama i aktiviranje po potrebi vlastite mreže socijalne podrške može se lako osigurati ovaj preduvjet očuvanja mentalnog zdravlja.
- Boraviti na svježem zraku i biti fizički aktivan – sam, s partnericom, s djetetom. O važnosti boravka na svježem zraku nije potrebno puno pisati, a slično je s fizičkom aktivnošću. Oboje potiče lučenje, tzv. pozitivnih hormona (dopamina, kojeg zovemo još i hormonom „zadovoljstva“ i endorfina, kojeg nazivamo još i hormonom „uživanja“). Bitno je samo napraviti prvi korak – izaći van iz stana/kuće.
U društvu se već dulji vremenski period govori i priča „ako je mama dobro i dijete će biti dobro“ i dobro je da se tako govori i razmišlja. No, isto vrijedi i za očeve.
Ako je tata dobro onda su i mama i dijete dobro. Zapravo, sve je to povezano – svaki član obitelji utječe na ostale članove. Taj međuodnos treba imati na umu kada se upoznajemo s novom, najzahtjevnijom i svakako najljepšom životnom ulogom – ulogom roditelja.
Zašto najljepšom?
Sudjelujete u nevjerojatnoj izgradnji jednog novog života, dobivate najmekše i najtoplije zagrljaje te sjajan pogled pun ljubavi kad Vas to malo biće koje raste iz dana u dan ugleda.
Pa, dragi očevi, dignite čašu s nekim finim pićem u zrak, i nazdravite svakom svom nastojanju da budete tu za sebe i svoju obitelj!
Nagradite se nekom aktivnošću koju ste zapustili ili na nju zaboravili, a veseli Vaše srce i dušu.
Sretan Vam Međunardni dan mentalnog zdravlja očeva!
P.S. Za obilježavanje ovog važnog dana zaslužni su Mark Williams (UK) i Dr. Daniel Singley (USA) kojima je bio cilj širu javnost osvijestiti o važnosti mentalnog zdravlja očeva.
Literatura:
Brizendine, L. (2010). „Muški mozak“. Zagreb: Profil
Članak napisala:
Marija Naglić, magistra psihologije, kognitivno-bihevioralni terapeut pod supervizijom, ACT terapeut i voditeljica Filial Play Coaching-a – treninga roditeljskih vještina