Od ponedjeljka, 13., pa do srijede, 15. studenog 2017. godine, imali smo priliku sudjelovati na treningu o strukturiranom dijalogu u organizaciji Mreže mladih Hrvatske koji se održao u Kući ljudskih prava.
Trening je ponudio „kompletan paket“ relevantnih znanja koji nas potpuno osnažuje za provedbu strukturiranog dijaloga u lokalnoj zajednici, a istovremeno nam omogućuje da razumijemo cjelinu procesa te njegov utjecaj i svrhu.
Trening je kombinirao teorijsku i praktičnu razinu: osim što smo naučili što je strukturirani dijalog te kako se provodi na EU razini, a kako u različitim državama članicama, u sklopu edukacije uz stručnu trenersku pomoć isplanirali smo aktivnosti u svojoj lokalnoj zajednici te istražili mogućnosti kako kontinuirano i kvalitetno sudjelovanje u strukturiranom dijaloga učiniti održivim s financijskog aspekta.
Trening je bio namijenjen prvenstveno mladima koji djeluju unutar udruga mladih i za mlade, ali i otvoren i za sve osobe u radu mladima na lokalnoj razini, neovisno o njihovom organizacijskom/institucionalnom profilu, pod pretpostavkom da su motivirane doprinijeti provedbi strukturiranog dijaloga u Hrvatskoj.
Više o aktivnostima koje slijede u našoj lokalnoj zajednici pratite na webu i Facebooku Lokalnog info-centra za mlade grada Zaprešića te Centra za mladež Zaprešić.
Što je strukturirani dijalog možeš saznati na web stranici EU pita.
Europska unija od 2009. provodi konzultacije u okviru kojih mladi imaju priliku iznijeti svoja mišljenja i prijedloge te na taj način utjecati i oblikovati europsku politiku koja ih se izravno tiče. Taj se proces zove strukturirani dijalog s mladima, a u Hrvatskoj se nastoji približiti mladima pod sloganom „EU pita“. Kroz strukturirani dijalog tijela javne vlasti, uključujući institucije Europske unije, savjetuju se s mladim ljudima o određenim temama koje su od velike važnosti za populaciju mladih diljem Europe. Cilj je osigurati da preporuke i mišljenja mladih ljudi nađu svoje mjesto u nacionalnim i europskim politikama za mlade kako bi se poboljšala kvaliteta njihova života i unaprijedio položaj mladih u određenom području. Do sada je provedeno pet 18-mjesečnih ciklusa strukturiranog dijaloga na teme zapošljavanja mladih, sudjelovanja mladih u demokratskom životu, društvene uključenosti mladih, osnaživanja mladih za političko sudjelovanje te životnih vještina koje su mladima potrebne za sudjelovanje u modernom europskom društvu.